S
Takograf Nedir?
CTakograf, sürat veya katedilen mesafe gibi bilgileri kaydetmek üzere başta otobüsler ve kamyonlar olmak üzere bazı taşıtlara monte edilen cihaz. Özellikle nakliye şoförlerinin yasalarca müsade edilen sürüş sürelerini ve süratleri geçmemesini sağlayarak trafikte can ve mal güvenliğini artırmasının yanı sıra, şirketlerin şoförlerinin faaliyetlerini daha rahat izlemesine yardımcı olur.
Takograf şoförün faaliyetlerini seçilen modlardan birine uygun olacak şekilde kaydeder. Taşıt harekete geçtiğinde “sürüş modu” otomatikman devreye girer. Pek çok ülkede uzun yol şoförlerinin takograf kullanma zorunluluğu vardır ve takograf verilerine müdahale etmek kanunen suçtur.
S
Takograf Takırmak Zorunlu mu?
CTakograf kullanımı, AB’de 1 Mayıs 2006’dan beri tüm yeni kayıt olmuş araçlarda zorunludur. Bu tarihten önce kayıt olmuş ve analog takograf takılı araçlar için herhangi bir uyarlama zorunluluğu yoktur. Ülkemiz gibi AETR anlaşmasına taraf ülkelerde ise söz konusu uygulama 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir.
1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren ise tescile giden araçlar, takograf takmaları gerekiyorsa ve üzerinde analog veya elektronik takograf takılı ise, tescilleri yapılmayarak, geri gönderilmeye başlanmıştır. Yeni araç alan veya alacak olan firma veya kişilere önemle duyurulur.
S
Sürücü Kartı Nedir?
CSayısal takograf donanımlı bir aracı kullanırken her gün kullanılması gereken akıllı karttır.
S
Takograf Kartını Nasıl Alacağım?
CSayısal takograf kartı almak isteyen sürücü/şirket ve servisler başvurularını internet üzerinden http://staum.tobb.org.tr adresinden ulaşacakları başvuru ekranı aracılığıyla yapacaklardır. Ön başvurular internet üzerinden alınacak, ön başvurunun ardından sürücüler şahsen TOBB tarafından yetkilendirilmiş Odalara gerekli belgelerle giderek başvuru işlemini tamamlayacaktır. Başvuru sahipleri Odalara gitmeden ödemeyi gerçekleştirmiş olmalıdırlar. Kart teslimatları başvurunun yapıldığı Odalardan gerçekleştirilecektir. Bununla birlikte, denetim kartları için başvurular da kartların teslimatı da TOBB ve Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yapılacak işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.
S
Kartlar ne kadar süre için geçerlidir? ?
CSürücü ve şirket kartları beş yıl, denetim kartları iki yıl ve servis kartları bir yıl geçerli olacaktır.

 

Takograf  Hakkında Sormak İstediklerinizi? İletişim Formunu Kullanarak Sorabilirsiniz!

 

İletişim formumuzun çalışmaması durumunda, iletisim@ozenotomotiv.com.tr’ye
kendi mail adresinizden mail atabilirsiniz. Yetkililerimiz kısa süre içerisinde dönüş sağlayacaklardır..